iOstrowWlkp.pl reklamy
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iOstrowWlkp.pl

Reklama: Ogrodzenia - Balustrady - Bramy - Furtki - Dekoracje : niezlymotyw.pl

Tematy artykułów ważne dla rolników i mieszkańców wsi w powiatu ostrowskiego.

Informacje z pierwszej ręki z policji i straży pożarnej w Ostrowie Wielkopolskim.

Partner gazety internetowej iJarocin.pl


Znajdziecie tutaj bardzo ciekawe oferty na temat pracy w lokalnych firmach powiatu ostrowskiego.


Reklama w Gazecie Internetowej iOstrowWlkp.pl
Autopromocja - Masz temat? Napisz list do naszej redakcji!
Poniedziałek
18
luty
2019
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
23
25
26

Reklama w Gazecie Internetowej iOstrowWlkp.pl
Ostrów Wielkopolski

"Urocze wspomnienia"

2018-05-15 08:22:40

"Urocze wspomnienia, które dla ówczesnych, ale i dla potomnych powinny być lekturą obowiązkową każdego ostrowianina!" - tak książkę "Wspomnienia z Kulturkampfu" ks. Walentego Śmigielskiego rekomendowano podczas uroczystej promocji.

Spotkanie promocyjne nieprzypadkowo odbyło się 10 maja w Domu Katolickim przy ostrowskiej konkatedrze. Było to nawiązanie do skróconego wydania tej książki, które zatytułowane zostało ,,Pomiędzy Ołtarzem a więzieniem’’. Chętnych do poznania tej wyjątkowej historii było wielu i sala Domu Katolickiego wypełniona została po brzegi.

- Pracując nad książką nad kościołem ostrowskim, znalazłem maszynopis z adnotacją, że  ksiądz Śmigielski Wspomnienia z Kulturkampfu "zawarł w uroczym pamiętniczku". Zastanawiałem się, co może być uroczego w tych zapiskach? Ten tekst uroczy jest dlatego, że jego autor w sposób bardzo sugestywny i rzetelny przedstawił lata swojej nielegalnej posługi w Kotłowie zarysowując ogólne tło polityczne. Te wspomnienia pomagającą zrozumieć szersze znaczenie jego pracy – mówił T. Mieloch z wydawnictwa Republika Ostrowska, które książkę wydało. - To unikalna relacja bezpośredniego uczestnika Kulturkampfu, ale siłą tej książki jest także połączenie nie tylko faktów historycznych, ale także humor i swoisty dystans do swojej funkcji. Mamy piękne muzea, dysponujące nowoczesnymi technologiami, ale nic nie zastąpi żywej lektury naocznego świadka, tym bardziej, że jest to napisane wartkim i barwnym językiem – powiedział T. Mieloch.

Ks. W. Śmigielski był także budowniczym ostrowskiej konkatedry.

- Być proboszczem parafii ostrowskiej konkatedry po tak zacnych poprzednikach jak ks. Walenty czy ks. A. Mąka to wielkie zobowiązanie. Kiedy pojawił się pomysł wznowienia książki właściwie nie było dyskusji. Tak należało zrobić! To był wielki człowiek patriota budowniczy tego przepięknego kościoła i chociażby to jest powodem, by tę książkę wznowić – powiedział ks. Krzysztof Nojman obecny proboszcz konkatedry, który jak się okazało na spotkaniu, pochodzi z tej samej miejscowości co ks. Walenty i uczęszczał także do tej samej szkoły średniej.

- Słowa, które przytaczał ks. Walenty wciąż są aktualne. Dlatego wspólnie z radnymi powiatowymi jesteśmy dumni, że Powiat Ostrowski współfinansuje to wydawnictwo, które trafi do wielu i mam nadzieję, że będzie polecana innym. Książka trafi do szkół w formie egzemplarzy ale chcemy także, żeby stanowiła bazę programu edukacyjnego dla naszych uczniów – powiedział Paweł Rajski, starosta ostrowski.

 

Wydawnictwo trafi do szkół prowadzonych przez powiat ostrowski i szkolnych bibliotek. Nie tylko w formie pisanej, ale także jako projekt edukacyjny.

Obecne "Wspomnienia z Kulturkampfu" wyróżniające się wysokim poziomem edytorskim i są pełnym wydanie książki. Publikacja nie jest jednak zwykłym przedrukiem. Aby trafiła do większego audytorium konieczne były ingerencje językowe chociażby z tego powodu, że od jej powstania zmieniały się zasady w języku polskim.  – Zajęliśmy się językiem, wyjaśnialiśmy archaizmy, objaśnialiśmy słownictwo związane z kościołem, powstał bardzo bogaty aparat przypisów i objaśnień. Noty biograficzne opracował prof. Jerzy Pietrzak – powiedział T. Mieloch.

Podczas promocji na scenie towarzyszył tron niemy świadek życia ks. Walentego. Został on ufundowany przez parafian księdzu z okazji 25-lecia kapłaństwa.

 
Fotorelacja


Reklama SMOK AUDIO
Reklama na temat możliwości zamieszczenia ogłoszenia o pracęAutopromocja - Informator Budowlany - Artykuły, porady, ciekawostki

Autopromocja - Informator Ślubny - Organizacja, tradycje, porady


Reklama w Gazecie Internetowej iOstrowWlkp.pl

Reklama w Gazecie Internetowej iOstrowWlkp.pl


Polub nas na facebooku

Reklama w Gazecie Internetowej iOstrowWlkp.pl

iOstrowWlkp.pl reklamy iOstrowWlkp.pl reklama w sieci gazet