iOstrowWlkp.pl reklamy
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iOstrowWlkp.pl
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iOstrowWlkp.pl
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iOstrowWlkp.pl


Ogłoszenie - Jan Dziedziczak kandydat na europosła
Reklama: Żabka - otwarcie sklepu franczyzowego


Patronat Medialny - Targi Export Expo

Reklama: Ogrodzenia - Balustrady - Bramy - Furtki - Dekoracje : niezlymotyw.pl

Partner gazety internetowej iJarocin.pl


Znajdziecie tutaj bardzo ciekawe oferty na temat pracy w lokalnych firmach powiatu ostrowskiego.


Reklama w Gazecie Internetowej iOstrowWlkp.pl
Autopromocja - Masz temat? Napisz list do naszej redakcji!
Czwartek
23
maj
2019
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
27
28
29
30
31
Ciekawostki

Hejnalista z Ostrowa

2018-08-21 08:18:39

Hejnał Ostrowa Wielkopolskiego po raz kolejny wybrzmiał z balkonu Trybunału Koronnego na Starym Mieście w Lublinie. W jubileuszowym XXV Ogólnopolskim Przeglądzie Hejnałów Miejskich wzięło udział ponad 30 miast w tym, m.in. Warszawa, Kraków, Olsztyn, Sandomierz i Toruń.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą z muzyczną oprawą trębaczy z Polski w Archikatedrze Lubelskiej w intencji żyjących i zmarłych członków oraz trębaczy Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Miłośników Miejskich z s. w Lublinie. Uroczystego otwarcia przeglądu dokonał prezydent Lublina Krzysztof Żuk. Poprzedzone zostało ono odegraniem „Roty” i hejnału miasta przez lublińskich trębaczy.

Trębacze zagrali charakterystyczne utwory dla swoich miast. Wśród nich były zarówno te historyczne, związane z danym miastem od wieków, jak i współczesne, powstałe w ostatnich latach. Liczba miast w Polsce, które mają swoje hejnały stale rośnie. 

Był to 25., a więc jubileuszowy przegląd hejnałów w Lublinie, co potwierdza, ze zainteresowanie miejskimi hejnałami nie mija.

- Ostrowski hejnał został skomponowany przez pianistę i absolwenta Zespołu Szkół Muzycznych im. K. Komedy – Trzcińskiego w Ostrowie Wielkopolskiej oraz Akademii Muzycznej w Bydgoszczy – Łukasza Kryjoma. Pierwsza publiczna prezentacja hejnału odbyła się na uroczystej sesji Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego inaugurującej obchody Jubileuszu 600-lecia miasta w 2003 r. W tym roku zaszczyt zaprezentowania hejnału przed lubelską publicznością przypadł Piotrowi Zielezińskiemu, który jest członkiem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Miłośników Hejnałów Miejskich z siedzibą w Lublinie. Po gromkich brawach można śmiało stwierdzić, że wykonanie przypadło zebranym na Starym Mieście w Lublinie do gustu – powiedziała Ewa Janiszewska, kierownik Biura Promocji Miasta.

Geneza hejnału wiąże się ze sprawowaniem straży nocnej, znanej już w średniowieczu. Jej obowiązkiem było strzec miasta przed ogniem, ogłaszając zauważony wybuch pożaru oraz przed innymi zagrożeniami.

 

 Ogłoszenie - Witold Tomczak kandydat na posła do europarlamentu

Ogłoszenie - Życzenia na Dzień Mamy od Posła Piotra Kalety


Reklama SMOK AUDIO
Reklama na temat możliwości zamieszczenia ogłoszenia o pracę

Autopromocja - Informator Ślubny - Organizacja, tradycje, porady


Reklama w Gazecie Internetowej iOstrowWlkp.pl

Reklama w Gazecie Internetowej iOstrowWlkp.pl


Reklama w Gazecie Internetowej iOstrowWlkp.pl

iOstrowWlkp.pl reklamy iOstrowWlkp.pl reklama w sieci gazet