iOstrowWlkp.pl reklamy
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iOstrowWlkp.pl

Reklama: Ogrodzenia - Balustrady - Bramy - Furtki - Dekoracje : niezlymotyw.pl

Reklama SMOK AUDIO
Reklama na temat możliwości zamieszczenia ogłoszenia o pracę

Reklama w Gazecie Internetowej
Reklama w Gazecie Internetowej


Reklama w Gazecie Internetowej
Zamów Taxi


Ciekawostki

Hejnalista z Ostrowa

2018-08-21 08:18:39

Hejnał Ostrowa Wielkopolskiego po raz kolejny wybrzmiał z balkonu Trybunału Koronnego na Starym Mieście w Lublinie. W jubileuszowym XXV Ogólnopolskim Przeglądzie Hejnałów Miejskich wzięło udział ponad 30 miast w tym, m.in. Warszawa, Kraków, Olsztyn, Sandomierz i Toruń.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą z muzyczną oprawą trębaczy z Polski w Archikatedrze Lubelskiej w intencji żyjących i zmarłych członków oraz trębaczy Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Miłośników Miejskich z s. w Lublinie. Uroczystego otwarcia przeglądu dokonał prezydent Lublina Krzysztof Żuk. Poprzedzone zostało ono odegraniem „Roty” i hejnału miasta przez lublińskich trębaczy.

Trębacze zagrali charakterystyczne utwory dla swoich miast. Wśród nich były zarówno te historyczne, związane z danym miastem od wieków, jak i współczesne, powstałe w ostatnich latach. Liczba miast w Polsce, które mają swoje hejnały stale rośnie. 

Był to 25., a więc jubileuszowy przegląd hejnałów w Lublinie, co potwierdza, ze zainteresowanie miejskimi hejnałami nie mija.

- Ostrowski hejnał został skomponowany przez pianistę i absolwenta Zespołu Szkół Muzycznych im. K. Komedy – Trzcińskiego w Ostrowie Wielkopolskiej oraz Akademii Muzycznej w Bydgoszczy – Łukasza Kryjoma. Pierwsza publiczna prezentacja hejnału odbyła się na uroczystej sesji Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego inaugurującej obchody Jubileuszu 600-lecia miasta w 2003 r. W tym roku zaszczyt zaprezentowania hejnału przed lubelską publicznością przypadł Piotrowi Zielezińskiemu, który jest członkiem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Miłośników Hejnałów Miejskich z siedzibą w Lublinie. Po gromkich brawach można śmiało stwierdzić, że wykonanie przypadło zebranym na Starym Mieście w Lublinie do gustu – powiedziała Ewa Janiszewska, kierownik Biura Promocji Miasta.

Geneza hejnału wiąże się ze sprawowaniem straży nocnej, znanej już w średniowieczu. Jej obowiązkiem było strzec miasta przed ogniem, ogłaszając zauważony wybuch pożaru oraz przed innymi zagrożeniami.

 

 


Zapytaj prawnika


Reklama w Gazecie Internetowej iOstrowWlkp.pl
Reklama w Informatorze Budowlanym w Gazecie Internetowej iOstrowWlkp.pl

Reklama w Gazecie Internetowej iOstrowWlkp.pl


zamów reklame
Telefony alarmowe, wsparcia i informacyjne w Ostrowie Wielkopolskim.


Reklama w Gazecie Internetowej iOstrowWlkp.pl
Reklama w Gazecie Internetowej iOstrowWlkp.pl


Reklama w gazecie internetowej iOstrowWlkp.pl


iOstrowWlkp.pl reklamy iOstrowWlkp.pl reklama w sieci gazet