iOstrowWlkp.pl reklamy
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iOstrowWlkp.plReklama SMOK AUDIO
Reklama na temat możliwości zamieszczenia ogłoszenia o pracę

Reklama w Gazecie Internetowej
Reklama w Gazecie Internetowej


Reklama w Gazecie Internetowej
Zamów Taxi

Wtorek
18
grudzień
2018
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
27
28
29
30

Dzień zakochanych

Skąd się wzięły walentynki?

2018-02-14 09:17:31

Trudno doszukiwać się jednoznacznej genezy święta przypadającego 14 lutego. Każda większa nacja, to prawo przypisuje sobie. Z pewnością jednak zaszczytne miejsce należy się pewnemu zakochanemu biskupowi...

Dziś mówimy o walentynkach, a nasi pradziadowie mówili o Kupale czy Kupajle, jak kto woli …czyli starosłowiańskim bóstwie miłosnych igraszek, zalotów i płodności. Generalnie i tak przecież chodzi o to samo, o święto zakochanych.

Najbardziej z pewnością cieszą się firmy produkujące miłosne gadżety, kwiaciarnie i przytulne restauracje… Ale komu nie raduje się dusza, gdy wokół widać tyle miłości płynącej z serca... 

 

Pisząc o walentynkach na początek trzeba oczywiście wspomnieć o św. Walentym, biskupie, o którego żywocie zbyt wiele nie wiadomo. Przetrwała jednak legenda, która mówi, że wbrew zakazom błogosławił związki małżeńskie młodych rzymskich legionistów. Za naruszenie prawa został wtrącony do lochu, gdzie zakochał się w niewidomej córce strażnika. Ich miłość była tak wielka, że miała spowodować, iż odzyskała wzrok. Na wieść o tym cesarz kazał zabić biskupa w dniu 14 lutego 269 r. Przed śmiercią duchowny napisał list do swojej ukochanej, który podpisał, tak jak dziś wielu podpisuje swoją korespondencję w rocznicę jego śmierci ...od Twojego Walentego.

 

Pewnie dlatego, że żywot św. Walentego sięga czasów rzymskich, to często łączy się je zwyczajem pochodzącym z Cesarstwa Rzymskiego, polegającym głównie na poszukiwaniu wybranki serca, np. przez losowanie jej imienia ze specjalnej urny. Poza tym kojarzy się je z mitologicznymi postaciami: Kupidyna, Erosa, Pana czy Juno Februaty. Na tym jednak nie koniec. Zwyczaje walentynkowe łączy się także z Luperkaliami, obchodzonymi 14–15 lutego ku czci Junony, rzymskiej bogini kobiet i małżeństwa. 

 

 

Tyle związków ze starożytnością. Brytyjczycy święto uważają je za swoje, ponieważ ich zdaniem Valentine's Day rozsławił sir Walter Scott, żyjący w XVIII wieku. Tak czy inaczej, walentynki są obchodzone w południowej i zachodniej Europie od średniowiecza. Nasza część Starego Kontynentu wpisała je w swój kalendarz zdecydowanie później. Z pewnością i Amerykanie dorzucą swoje, albowiem i tam 14 lutego obdarowywali się drobnymi upominkami. 

 

My z naszym ledwie dwudziestoparoletnim zwyczajem jesteśmy daleko z tyłu. Wyprzedzają nas także kraje kultury francuskiej, Bawarii i Tyrolu. Za nami są jednak Indie czy kraje islamu, np. Pakistan, gdzie obchodzenie tego święta uznawane jest - w tym drugim przypadku – za przejaw naruszenia religii.

 

 

Jednak i w krajach zachodnich można znaleźć krytykę tego święta, jako przejaw zalewającego nas amerykanizmu czy kosmopolityzmu. Również permanentni „single” upatrują w dniu św. Walentego tyranię bycia w związku. Dlatego, 15 lutego, obchodzimy Dzień Singla.

 

Źródło: wikipedia.pl, polki.pl


Zapytaj prawnika


Reklama w Gazecie Internetowej iOstrowWlkp.pl
Reklama w Informatorze Budowlanym w Gazecie Internetowej iOstrowWlkp.pl

Reklama w Gazecie Internetowej iOstrowWlkp.pl


zamów reklame
Telefony alarmowe, wsparcia i informacyjne w Ostrowie Wielkopolskim.


Reklama w Gazecie Internetowej iOstrowWlkp.pl
Reklama w Gazecie Internetowej iOstrowWlkp.pl


Reklama w gazecie internetowej iOstrowWlkp.pl


iOstrowWlkp.pl reklamy iOstrowWlkp.pl reklama w sieci gazet